درباره آزمون عملی کارشناسی ارشد رشته نقاشی

به دلیل بازه زمانی اندکی که برای آماده شدن داوطلبان جهت شرکت در آزمون عملی رشته ی نقاشی در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد؛ فرصت کافی برای تمرین در ابعاد گسترده وجو ندارد لذا در ادامه نکته هایی درباره ی چگونگی آماده شدن برای این آزمون آورده شده است. اما شناخت کلی از تاریخ هنر جهان و سبک های هنری و همچنین آشنایی با آثار هنرمندان لازمه کار است. آموزش طراحی و یادگیری تکنیک های آن نیز بسیار پر اهمیت است.

به صورت کلی دو بخش برای موضوع نقاشی وجود دارد یک نقاشی انتزاعی دو نقاشی واقع گرا

  1- نقاشی انتزاعی:

اگر خواسته شد که موضوع مورد نظر به شیوه نقاشی انتزاعی اجرا شود، کافی است:

– یک یا دو نقاشی از هنرمندان بزرگ که در زمینه نقاشی انتزاعی برجسته هستند را انتخاب کنید.

– ترکیب بندی، نحوه رنگ بندی آن را به خوبی تمرین کنید.

سپس موضوع هایی را به صورت انتخابی برای خود یادداشت کنید به عنوان مثال “یک بیت شعر از حافظ” و تمرین را شروع کنید.

– ابتدا سعی کنید که با همان ترکیب بندی که از آثار هنرمند مورد نظر تمرین کرده اید. برای این موضوع انتخابی، استفاده کنید.

– عناصر تصویری درون شعر را به سلیقه خود استخراج کرده و درون ترکیب بندی از قبل آماده شده، چیدمان کنید. مثلا اگر درخت کاج در شعر حافظ وجود دارد آن را به ترکیب بندی اضافه کنید و فضایی متفاوت به وجود بیاورید.

در نظر داشته باشید که در روز آزمون عملی شما فرصت کافی برای رسیدن به یک ترکیب بندی ایده آل را ندارید به همین دلیل در همان ابتدای جلسه ترکیب بندی که از قبل آماده کرده اید را روی کاغذ مورد نظر اجرا کنید و زمان بیشتر را برای طراحی عناصر تصویری موجود در موضوع اختصاص دهید. در نهایت آن ها را در ترکیب بندی آماده به کار ببرید.

پالت رنگی:

بهتر است که پالت رنگی خود را از قبل مشخص کرده و همرا داشته باشید. زیرا فرصت کافی برای ساخت رو ترکیب رنگ یا رسیدن به رنگ دلخواه وجود ندارد. رنگ های خاصی که مد نظر دارید از قبل آماده کنید و همراه داشته باشید.  اگر بر اساس موضوع نیاز به اضافه کردن رنگ جدیدی شد وقت لازم برای ساخت آن را تنظیم کنید. بهتر است که رنگ هایی که حلال آب دارند به همراه داشته باشید.

2- برای نقاشی واقع گرا:

بهتر است دانشجویان چند طراحی فیگور را در حالت های ایستاده، نشسته و خوابیده به صورت کامل تمرین کنند و سایه روشن ها و حالات مختلف آن را به یاد داشته باشند، سپس چند موضوع را انتخاب کرده و تمرکز اصلی روی موضوع گذاشته شود. در جلسه آزمون شما وقت روی فیگور نخواهید گذاشت زیرا از قبل آن ها را آماده کرده اید بیشترین وقت برای چیدمان آن ها بر اساس موضوع خواهد بود. در این روش بهتر است بعد از چیدمان فیگورها بر اساس موضوع ترکیب بندی و عناصر بعدی در طراحی لحاظ شود.

زاویه دید، کنتراست، ترکیب بندی،تنالیه های خاکستری، هارمونی عناصر، تنوع بافت، قدرت و تنوع خطوط  و به صورت کلی مبانی هنرهای تجسمی از عناصر مهم و تاثیر گذار در این آزمون می باشد.

موضوع ها در این بخش چند بعدی مطرح می شوند به این دلیل که میزان مهارت شما در زمینه های متفاوت سنجیده شود. به عنوان مثال:

اگر موضوع “اردوی بچه های مدرسه در موزه ی ایران باستان” باشد. شما باید این عناصر متفاوت را لحاظ کنید. 1- فیگورهای متفاوت بچه ها و افراد بزرگ 2- طراحی بنا با فضاسازی ایرانی 3- مجسمه های متفاوت

یا موضوع ” نصب یک مجسمه در وسط میدان شهر” 1- فیگورهای افراد در حال نصب 2- فضاسازی شهری 3- طراحی تندیس یا مجسمه 4- وسایل نقلیه

 

2 Comments

 1. سلام می خواستم ببینم امتحان عملی ارشد نقاشی دقیقا به چه صورت هست؟ موضوع رو خودشون انتخاب می کنن یا خودمون انتخاب میکنیم؟ سبک نقاشی چی اون رو هم خودشون انتخاب میکنن؟ چقدر زمان برای نقاشی میدن؟

  • سلام
   اصولا هر سال متغیر هست اما بنا به تجربیات سال های قبل:
   موضوع رو خودشون انتخاب می کنن یا خودمون انتخاب میکنیم؟ موضوع به شما داده می شود و انتخاب با شما نیست. در نهایت شاید چند موضوع داده بشه که شما از سه موضوع یکی انتخاب کنید.
   سبک نقاشی چی اون رو هم خودشون انتخاب میکنن؟ اصولا سبک خاصی مد نظر نیست. تاکید بیشتر بر شناخت شما از مبانی هنرهای تجسمی، قدرت طراحی و ترکیب بندی است.
   چقدر زمان برای نقاشی میدن؟ زمان حدود۲.۳۰ تا ۳ ساعت هست. اما شما زمان کافی ندارید بهتر است(یک یا دو نقاشی از هنرمندان بزرگ در این زمینه انتخاب و ترکیب بندی آن را به خوبی تمرین کنید سپس موضوع هایی را برای خود یادداشت کنید به عنوان مثال “یک بیت شعر از حافظ” در نهایت عناصر تصویری درون شعر را به سلیقه خود استخراج کرده و درون ترکیب بندی از قبل آماده شده، چیدمان کنید. در نظر داشته باشید که در روز آزمون عملی شما فرصت کافی برای رسیدن به یک ترکیب بندی ایده آل را ندارید به همین دلیل در همان ابتدای جلسه ترکیب بندی که از قبل آماده کرده اید را روی کاغذ مورد نظر اجرا کنید و زمان بیشتر را برای طراحی عناصر تصویری موجود در موضوع اختصاص دهید. در نهایت آن ها را در ترکیب بندی آماده به کار ببرید. بهتر است که پالت رنگی خود را از قبل مشخص کرده و همرا داشته باشید اگر بر اساس موضوع نیاز به اضافه کردن رنگ جدیدی شد وقت لازم برای ساخت آن را تنظیم کنید. بهتر است که رنگ هایی که حلال آب دارند به همراه داشته باشید.)

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.