مراسم آردبیز گردان

در زبان محلی به آن “هارگیس گردون” ، “هارگیز گردون” ، “آرگیز گردون” و ” حک لیلی ” نیز می گویند.

آرد بیزگردانی از سنتها و آیین های قدیم این استان هرمزگان است که سالیان متمادی بین مردم این خطه رواج داشته و دارد. سه روز مانده به نیمه شعبان مردم خود را برای این مراسم آماده می كنند. مراسم آردبیز گردانی از روز سیزدهم ماه شعبان شروع و در شب پانزدهم و هم زمان با میلاد فرخنده امام زمان (عج) به پایان می رسد.

در اجرای این مراسم تعدادی از ساکنین محله های قدیمی مخصوصا کودکان بعد از نماز مغرب و عشا با در دست داشتن آرد بیز (الك) که البته این در قدیم مرسوم بوده است. امروزه با در دست داشتن کیسه های پلاستیکی یا پارچه ای در خانه همسایه ها می روند و اشعاری به مناسبت میلاد حضرت مهدی(عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت می خواندند و یا با گفتن جمله “هارگیز گردون ما هادین” (آردبیز گردان ما رابدهید) به این طریق تولد آن بزرگوار را اعلام می كنند.

افراد گروه در شعرهای خود همراه با آواز به همسایه ها توصیه می كنند كه چنانچه با كسی قهر و كینه ای به دل دارید الان موقع آشتی و صلح و همچنین دید و بازدید و سركشی به خویشاوندان است، به فكر یتیمان، نیازمندان و محرومین محله باشیم.

افراد محل نیز با دادن قند، حلوا ، شیرینی و حتی پول نقد و تنقلات دیگراز گروههای آردبیز گردان استقبال می كنند كه بعد بین نیازمندان توزیع می شد.

مردم بندرعباس و دیگر شهرهای هرمزگان دراین روز با آذین بندی محلات و بازار و حتی سردر خانه ها و توزیع شربت و شیرینی این روز را به همدیگر تبریك گفته و اكثرا جشن های عقد كنان، عروسی، خواستگاری، حنابندان، ختنه سوران و حتی پختن نذری كه اغلب شله زرد و آش است به همین مناسبت برگزار می شود.

همچنین اگرفرد و یا خانواده ای سیاهپوش و عزادارعزیزی باشد، رخت عزا را از تن بیرون می آوردند و در مراسم شله خوانی (مولودی) كه درمساجد و منبرهای محل برگزار می شود، شركت می كنند. شركت كنندگان نذری را جهت تبرك و شفای بیماران استفاده می كنند و به دیدار بزرگان فامیل و عیادت بیماران رفته و خود را برای مهمانی ماه مبارك رمضان آماده می سازند. این مراسم  در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم برگزار می گردد. و بین شیعیان و اهل سنت از اهمیت بسزایی برخوردار است .

 شب نیمه شعبان، شب بسیار مبارکى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است که از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر افضل شب‌ها است. در آن شب خداوند به بندگان، فضل خود را عطا مى‌فرماید و ایشان را به مَنّ و کَرَم خویش مى‌آمرزد. که آن شبى است که خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود که سائلى را از درگاه خود تا زمانی که مطلب گناهی را درخواست نکند؛ دست خالى برنگرداند.

آیین و مراسم سنتی آردبیز گردانی متعلق به استان هرمزگان می باشد و در فهرست معنوی كشور به ثبت رسید است.


                                           
حک لیلی : همان “حق لیلی” است یعنی حق این شب چون حرف “ق ” در گویش محلی هرمزگان ” ک ” تلفظ می شود “حک لیلی” گفته می شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.