مبانی هنرهای تجسمی بافت

به طور كلي سطح و رويه هر شي و هر شكلي داراي ظاهر خاصي است كه به آن بافت گفته مي شود.درك كردن بافت هم از طريق لمس كردن و هم توسط احساس بصري ميسر است.در هنر تجسمي درك بافت هاي مختلف از نظر سختي، لطافت، زبري و صافي و هموار يا ناهمواربودن معمولاً با ديدن و به صورت بصري اتفاق مي افتد. کاربرد بافت، نقش در طراحی لباس و کاربرد بافت، نقش در طراحی داخلی بسیار پر اهمیت است.

انواع بافت:

الف) بافت هاي تصويري :
اين بافت ها معمولاً به صورت شبيه سازي از اشكال و اشياي طبيعت به صورت واقع نما ساخته و پرداخته مي شوند و با رؤيت آنها احساسي را كه از طريق لمس چيزها تجربه كرده ايم مجدداً در ما بيداري مي كند. مثل بافت اشيا در تصاويري كه در عكاسي از اشيا ضبط مي شود.مانند عكس يك گل يا تصوير ابرها يا تصوير ميوه ها

5

7

bw-look-for-3

gets-you-dizzy-4ff05751b348d_hires

sonia-holgado-participate-005

ب) بافت هاي ترسيمي :
اين بافت ها به روش هاي گوناگون تجربي و براي ايجاد تأثيرات بصري خالص به وجود مي آيند.بافت هاي ترسيمي با استفاده از تراكم و تكرار خطوط در تركيب هاي متنوع و يا با استفاده از لكه هاي تيره – روشن و رنگي و يا به كار گرفتن مواد و ابزارهاي مختلف به وجود مي آيند.لكه هاي تيره – روشن و رنگي و يا با به كار گرفتن مواد و ابزارهاي مختلف به وجود مي آيند.تأثيرات بصري اين بافت ها بسيار خيال انگيزتر از بافت هاي لامسه اي و تصويري است.

2

Drawing Textures With Pencil Pencil Texture Drawings Art Edu Texture Pinterest Texture - Drawing Artisan

4

5

روش هاي ايجاد بافت:
ترسيم و تكرار انواع شكل ، خطوط، نقاط و يا نقش مايه هاي خاص
با استفاده از پاشيدن و ماليدن مواد رنگين و مركب روي سطوح گوناگون و يا به كمك انواع قلم ها و كاردك ها و يا ابزارهاي ديگر
با استفاده از بافت سطوح طبيعي مواد مختلف كه به روي آنها مركب و رنگ ماليده مي شود و سپس برگرداندن آنها به روش چاپ و مهر زدن به روي انواع كاغذ و مقوا
خراشيدن و تراشيدن و كنده گري سطوحي كه مواد رنگين يا مركب بر روي آنها ماليده شده است.
چوب، فلزف شيشه، پارچه ، سنگ و ساير مواد طبيعي و مصنوعي نيز بافت هاي طبيعي آماده اي را ايجاد مي كنند و گاه به طور مستقيم در يك اثر به كار برده مي شوند.

«برای مشاهده تصاویر کلیک کنید»

«برای مشاهده مبانی هنرهای تجسمی اینجا کلیک کنید»

 

 

 

نظر دادن

پاسخ دادن

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.