فریده لاشایی در موزه معاصر تهران

آثار فریده لاشایی با همراهی دو کیوریتور ایرانی فریال جواهریان و خارجی جرمانو چلانت مدیر هنری بنیاد پرادا در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در نمایشگاه «در جستجوی  گمشده» ۱۳۰ اثر از زنده یاد فریده لاشایی در زمینه نقاشی، شیشه، طراحی، ویدئوآرت و … در کنار ۴۰ اثر از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده است.

فریده لاشایی در سال ۱۳۲۳ در رشت چشم به جهان گشود و در سال ۱۳۲۹ به همراه خانواده به تهران نقل مکان کرد. در سال ۱۳۴۲ برای ادامه تحصیل به آلمان رفت. مدتی را در آکادمی هنرهای زیبای مونیخ سپری کرد و سپس در مدرسه مترجمی نام نوشت. در آلمان بیش از هرچیز و هرکس شیفته‌ برتولت برشت شد. در ۱۹۶۶ (۱۳۴۵) به اتریش رفت و در استودیو ریدل، سازنده معروف شیشه در کوفشتاین مشغول به کار شد و طراحی کریستال و حکاکی آموخت. دوسال بعد، اولین نمایشگاه خود را از کارهای کریستالی اش به همراه کلاوس ریدل در گالری دوموی میلان برگزار کرد. نخستین نمایشگاه نقاشی‌ خود را در سالن اجتماعات رزنتال از یک مجموعه نقاشی مینیمالیستی برگزار کرد.

در کنار خلق آثار هنری، بخش زیادی از وقت فریده لاشایی صرف ادبیات می‌شد. او اولین نمایشگاه انفرادی خود را در ایران در گالری تهران در سال ۱۳۵۳ برپا کرد. کارهای این نمایشگاه بیشتر تأملی بر طبیعت بود.

در سال‌های پایانی دهه ۷۰ و ۸۰ و با رونق‌گرفتن موزه هنرهای معاصر تهران حضور پررنگ‌تری در فضای هنری ایران داشت. در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی از جمله باغ ایرانی شرکت کرد. کم‌کم به انیمیشن گرایش پیدا کرد و تصاویری ساخت که در پس‌زمینه فضاهای نقاشی‌اش حرکت می‌کردند. سال ۱۳۸۲ کتاب شال بامو را منتشر کرد که روایتی جذاب و منحصربه‌فرد از خاطرات اوست و سال‌های بعد را در کنار نقاشی به ساخت ویدیو گذراند. فریده لاشایی در ۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۶۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

(17)

(19)

(20)

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.