شور زندگی ون گوگ

شور زندگی(داستان پرماجراي زندگي ون گوگ )

به کتابخونه رفته بودم تا کتابهایی که قرض گرفته بودم رو پس بدم . مثل همیشه تو لاین ها گشت و گذاری زدم . کتابها رو زیرورو میکردم تا شاید اسم نویسنده یا مضمون خود کتاب نظرمو جلب کنه . چندتا از لاین ها رو گشتم اما چیزی چشمم رو نگرفت که اتفاقی چشمم به جلد یه کتاب افتاد .سریع جذب طرح روی جلد کتاب شدم . پرتره ی مردی که رنگ ها و سبک نقاشی اش رو تموم دنیا میشناسن . روی کتاب نوشته بود: شور زندگی … پرداستان ماجرای زندگی ون گوگ

بدون معطلی کتاب رو گرفتم و رفتم خونه . باعجله چند صفحه اولش رو نگاه انداختم و به حجم کتاب نگاه انداختم که تقریبا 700 صفحه ای میشد. پیش خودم گفتم بعید میدونم بتونی تمومش کنی …شروع کردم صفحه اول …صفحه دوم …چشم بهم زدم دیدم دلم میخواد تمام کتاب رو همون روزاول تموم کنم . زندگینامه و جذابیت داستان جوری درگیرم کرد که حتی روزهایی که خیلی سرم شلوغ بود یا خسته بودم حداقل چندسطری رو ازش میخوندم .

این کتاب بیوگرافی ونسان ون گوگ رو در قالب داستانی کلاسیک ارایه میکنه و حقیقتش اون چیزی که نظر من رو جلب کرد طبقه بندی زندگی پرفراز و نشیب این هنرمند بر اساس شهرهایی بوده که از دوره جوانی تا مرگ در اونها زندگی کرده وآَشنایی با افرادی که روی زندگی هنری و شخصیت فردی و حتی شخصیت آثارش تاثیر گذاشتند. با مطالعه ی مرحله به مرحله ی زندگی ونسان متوجه میشید چگونه نقاشی هاش ازتابلوهایی با رنگ های تیره و کدر به تابلوهایی با رنگ های روشن , درخشان وضرباهنگ های قلم سریع و کوتاه تبدیل شده واینکه چگونه جامعه بواسطه ی عدم پذیرش کارهاش بعنوان اثرهنری ارزشمند اون رو به انزوا و فقر و بدبختی و حتی جنون کشونده …

ونسان ونگوگ چهره ی انسانی یک هنرمند رو به تصویر میکشه و نویسنده بخوبی تونسته سیر تکاملی زندگی پرتکاپو , پرآشوب و پرعذابش را درقالب داستانی مملو از شور , احساس و عاطفه بیان کنه.

از دیگر شخصیتهای این بیوگرافی جذاب , برادر کوچکتر ونسانِ ( تئو ) است که یه حامی همیشگی برای ونسان بود و در زندگی اون نقش پررنگی داشت و من خودم بشخصه نمیدونستم تا این حد این دو برادر از لحاظ روحی بهم نزدیک بودند . بدین روی از همه ی شما عزیزانی که علاقه مند به شناخت این نقاش برجسته و آثار هنری بینظیرش و سیر در دنیای جذاب رنگها و طرح ها هستید دعوت میکنم این کتاب رو مطالعه کنید و لذت ببرید.

نام کتاب: شور زندگي (داستان پرماجراي زندگي ونسان ون گوگ نقاش هلندي)
نویسنده: ايروينگ استون
مترجم: مارینا بنیاتیان

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.